Hamiline yazılı paylar MKK HPKS kaydına alınıyor

Hamiline yazılı paylar MKK HPKS kaydına alınarak yeni bir dönem başlıyor. Pay sahipleri, sahip oldukları paya ilişkin olarak bilgileri MKK’ya bildirerek kayıt altına alması gerekmektedir. Bu sayede tüm sahiplik bilgileri ve devir işlemleri de şeffaf bir temelde, güven ortamında muhafaza edilebilecektir. Hamiline yazılı pay senetlerinin çıkarılmadan önce ve sonraki devir sürecinde talep edilen tüm bilgilerin Merkezi Kayıt Kuruluşu’na yani Hamiline pay kayıt sistemine girilmesi gerekiyor.

Hamiline Pay Senetleri için Şeffaf Süreç Başlıyor

Pay senetlerinin devri, alınan yeni karar ile Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından kayıt altına alınıyor. Geçmiş uygulamalarda pay senedini devir olarak alan kişiye teslim yeterliyken yeni kanun değişimi ile beraber bu devrin muhakkak Merkezi Kayıt Kuruluşu’na yani Hamiline pay kayıt sistemine bildirilmesi gerekmekte. Şayet pay senedi sahipleri bildirimde bulunmuyorsa, kanundan doğan paya bağlı olarak haklarını da kullanması söz konusu olmayacak.

Hamiline Pay Kayıt Sistemi Zaman Başlayacak?

Hamiline pay senetlerinde yeni MKK dönemi, 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren başlatılacak. Bu tarihten itibaren hamiline yazılı olan pay senetlerinin pay sahiplerine dağıtılmasından önce Merkezi Kayıt Kuruluşu’na yani Hamiline pay kayıt sistemine bildirmesi şartı aranacak. Bundan önceki dönemde hamiline yazılı pay senedi olan hissedarların şirkete başvurması ve yönetim kurulunun da paylara ilişkin bilgileri herhangi bir cezai işlemle karşılaşmaması için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na yani Hamiline pay kayıt sistemine bildirmesi gerekmektedir. bu durumu bildirmeyen anonim şirketlerine 20 Bin TL para cezası, payı devralan ancak MKK’ya HPKS ye durumu bildirmeyen kişiler ise 5 Bin TL idari para cezası ödemek durumunda.

  • Hamiline yazılı paya sahip olan kişilerin Merkezi Kayıt Kuruluşu’na HPKS bildiride bulunması gerekiyor. Anonim şirkete başvuruda bulunan yönetim kurulu, 5 iş günü içerisinde hamiline yazılı pay sahipleri ve devralan kişiler, durumu MKK’ya bildirmek zorunda.
  • MKK’ya başvuru ve bildiri sorumluluğunu yerine getirmemiş olan yönetim kurulu üyeleri ve pay senedi sahipleri ise 20 Bin TL idari para cezası ödemek durumunda.
  • Bildiri yaparken dikkat edilmesi gereken usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirlenerek şirketlere iletilecek. Yapılacak düzenlemeler kapsamında bildirime ilişkin usul ve esaslar Ticaret Bakanlığı tarafından da iletilecek.

Hamiline Yazılı Hisse Senedi Basımı için gerekli evraklar

  • Anonim Şirketin kuruluş gazetesi
  • Sermaye artırımı varsa son sermaye artırım gazetesi
  • Yönetim kurulu kararı
  • HPKS sisteminden alınan MKK tekil numara excel kaydı
  • Yönetim kurulu kararının Ticaret Sicilde tescil edilen gazetesi

Hamiline yazılı pay senedi hakkında genel bilgi.

Makronet Hisse Senedi Basım ve Ücretsiz Danışmanlık Hizmetleri
Hızlı Kurumsal Şirket Hattı:  0533 350 00 83 / 0212 565 40 75 pbx / info(@)makronetbasim.com
Türkiye genelinde hisse senedi basımı konusunda en çok tercih edilen işletmeyiz. Referanslarımızı tıklayınız.

Referanslar

Hamiline Yazılı Pay Senetlerinin Merkezi Kayıt Kuruluşuna Bildirilmesi ve Kayıt Altına Alınması

15.01.2022
390
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halit Kodan Makronet
Halit Kodan Makronet
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?