Hisse Senedi Basımı Nasıl Yapılır?

Hisse Senedi Basimi Nasil Yapilir

Hisse senedi basımı nasıl yapılır? Bizi arayan müşterilerimizin çoğu bu soruyu merak etmektedir. Yazımızın devamında bu konudaki merak edilenleri ve bilmeniz gerekenleri detaylıca anlatıyoruz.

Makronet Türkiye genelinde hisse senedi basımı alanında sektör lideri uzman bir işletmedir. Ayrıca müşterilerimize hisse senedi basımı alanının tamamında ÜCRETSİZ danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Hisse Senedi Nasıl Bastırılır?

Anonim şirketlerde hisse senedi nasıl bastırılır? sorusuna cevap olarak hisse senetleri iki türden oluşmaktadır. Nama ve hamiline yazılı aşağıdaki yazımızda her iki tür içinde detaylı bilgilendirme yapmaktayız. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda bir çok konu hakkında bilgilendirme yapmaktayız. Ayrıca farklı konuların çözümü ile ilgili detayda vermekteyiz.

Nama Yazılı Hisse Senedi Bastırma Süreci

Eğer ana sözleşmenizin sermaye maddesinde paylarınız nama yazılı ise bu kısım sizi ilgilendiriyor. Öncelikle gerekli evrakları aşağıda belirtelim.

 • Şirketin kuruluş gazetesi (Limited olarak kurulduysa Limited kuruluş gazetesi ve A.Ş. ye geçilen nevi değişikliği gazetesi)
 • Kuruluştan sonra sermaye artırımı olduysa, son sermaye artırım gazetesi
 • Nama yazılı hisse senedi basımıyla ilgili yönetim kurulu kararı
 • Hissedarların İkametgah adresleri
 • Şirketin vergi levhası
Nama Yazılı Hisse Senedi Basımı Nasıl Yapılır

Bu evraklar şirketimize ulaştığında kaç adet basılacağı planlandıysa mail atıyoruz. (Planlanmadıysa bunu sizin yerinize biz yapıyoruz.) Kullanılacak güvenlik uygulamalarını içeren detaylı fiyat teklifini iletiyoruz.

Fiyat onayından sonra örnek taslak çalışmalara başlanıyor. Siz sadece gönderdiğimiz örneklere yazım hatası var mı diye kontrol ediyorsunuz.

İşimizde uzman olduğumuzdan diğer tüm teknik kısımları biz takip ediyoruz. Bir sorun gördüğümüzde hemen müdahale ediyoruz. Böylelikle hisse senetlerinizin hatalı olmasını imkansıza yakın hale getiriyoruz. En son sizin uygundur onayınızdan sonra biz tekrar gözden geçiriyor ve basım aşamasına alıyoruz.

Basım işlemi bittikten sonra faturası ile birlikte şirketinize teslim ediyoruz. Basım sürecimizin başından sonuna kadar kafanıza takılan soruları bize sorabilirsiniz. Yada sorun yaşadığınız tüm sorunları bize sorup işin uzmanı olarak çözüm üretmemizi isteyebilirsiniz.

Nama Yazılı Hisse Senedi Nasıl Bastırılır?

Madde madde anlatacak olursak, bu süreç genellikle aşağıdaki adımları içerir.

1. Yönetim Kurulu Kararı Alınacak

 • Öncelikle, şirketin yönetim kurulu nama yazılı hisse senetlerinin bastırılması konusunda bir karar almalıdır.
 • Bu kararda hisse senetlerinin adedi, kaç hissedar ve kaç farklı değerde olduğu belirtilmelidir.

2. Hisse Senedi Örnek Taslak Çalışması

 • Hisse senetlerinin tasarımı, şirketin kurumsal kimliğini ve marka değerlerini yansıtmalıdır.
 • Çalışmada şirketin unvanı, merkezi, sermaye tutarı, tertibi gibi zorunlu bilgiler yer almalıdır.
 • Ayrıca, hisse senetlerinin güvenlik açısından sahteciliğe karşı korumalı olmalıdır. Bunun için asgari olarak IHMA patentli hologram ve banknot paralarda olduğu gibi görünmez filigran güvenlik önlemleri olarak eklenmelidir.

3. Yasal Uyumluluk

 • Hisse senetlerinin tasarımı ve içeriği, ilgili mevzuata ve şirket ana sözleşmesine uygun olmalıdır.
 • Yasal prosedürleri biz takip ediyoruz siz sadece yazım hatası var mı diye kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

4. Değerli Evrak Basan Firma Seçimi ve İşbirliği

 • Profesyonel ve güvenilir bir değerli evrak basan firma seçimi yapılır.
 • Değerli evrak basan firma ile hisse senetlerinin tasarımı, mevzuata uygun içerik oluşturma, baskı aşamaları üzerinde çalışılır.

5. Baskı ve Kalite Kontrolü

 • Tasarım onaylandıktan sonra bile sıfır hata prensibimiz gereği Makronet hisse senedi basım uzmanlığı olarak biz tekrar kontrol ediyoruz. Sonrasında hisse senetlerinin baskısı gerçekleştiriliyor.
 • Baskı sonrası, sahtekarlığı engelleyici güvenlik uygulamaları dikkatle uygulanır.

6. Hisse Senetlerinin Teslim Edilmesi

 • Hisse senetleri, hissedarlara şirket tarafından teslim edilirken teslim tesellüm belgesi ile teslimatı yapılması önemlidir. (Firmamızdan teslim tesellüm belgesi isteyiniz)

Son Notlar:

 • Bu süreç, şirketin büyüklüğüne, sektörüne ve yasal gerekliliklere göre değişiklik gösterebilir.
 • Sürecin her aşamasında yasal gerekliliklere dikkat edilmesi önemlidir.
 • Tüm süreçte şeffaflık ve hissedarların haklarının korunması esas alınmalıdır.

Hamiline Yazılı Hisse Senedi Nasıl Çıkarılır?

Hamiline yazılı hisse senetleri basılırken nama yazılı hisse senetlerindeki aşamaların aynısı uygulanır. Tekrara düşmemek için onları yazmadık.

 • Artı olarak MKK  Hamiline Pay Kayıt Sistemine hem paylar hemde hissedarlar kayıt edilir. Bu kayıt işlemini diğer müşterilerimize uyguladığımız gibi bilgisayarınıza uzaktan bağlanarak kolayca hatasız şekilde sizinle birlikte yapmaktayız.
 • Alınan hamiline yazılı hisse senedi basımıyla alakalı kararı Ticaret Sicilde tescil ettireceksiniz.
 • Sonrasında senetleriniz güvenlik işlemleri uygulanarak basılarak şirketinize teslim edilir.

Hamiline Yazılı Hisse Senedi Basımı Nasıl Yapılır?

Ana sözleşmede paylarınız hamiline yazılı ise nama yazılıya göre biraz fazla detay içermektedir. Öncelikle sermayenin tamamının ödenmiş olması şarttır. Gerekli evrakları belirtelim.

 • Şirketin kuruluş gazetesi (Limited olarak kurulduysa Limited kuruluş gazetesi ve A.Ş. ye geçilen nevi değişikliği gazetesi)
 • Kuruluştan sonra sermaye artırımı olduysa, son sermaye artırım gazetesi
 • Hamiline yazılı hisse senedi basımıyla ilgili yönetim kurulu kararı
 • Merkezi kayıt kuruluşuna kayıt ve tekil numaraların temini
 • Yönetimi kurulu kararının ticaret sicilde tescili
 • Şirketin vergi levhası

Evet hamiline yazılı hisse senedinin basımı biraz daha karmaşıktır. Ama korkmanıza gerek yok biz tüm aşamalarda ücretsiz destek olmaktayız. Eğer yönetim kurulu kararı almadıysanız linki tıklayarak örnek yönetim kurulu kararı indirebilirsiniz. www.hissesenedibasim.com/hisse-senedi-basimi-icin-yonetim-kurulu-karari/ yada isterseniz sizin yerinize ücret almadan kararı oluşturalım.

Sonrasında paylarınızı ve hissedarları MKK’nın HPKS sistemine kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Bu konuda tecrübeniz yoksa bilgisayarınıza uzaktan bağlanarak sizinle beraber kaydı hatasız bir şekilde tamamlıyoruz. (Diğer işletmeler gibi destek olduğumuz buna benzer işlemlerden para talep etmiyoruz. Biz sadece basım ücreti alıyoruz

Hisse Senedi Basımı MKK Kaydı İçin Gerekli Bilgiler

 • Şirket yetkilisinin E-devlet şifresi gerekmektedir. Şifreleri bilgisayarınıza uzaktan bağlandığımızda siz kendiniz gireceksiniz.
 • Hissedarların adresi
 • Hissedarların GSM numaraları. (Hissedar tüzel kişi dahi olsa mutlaka GSM numarası girilmesi gerekiyor. Yoksa sistem kabul etmiyor kaydı tamamlayamıyorsunuz)
 • Hissedarın mail adresi

Bu evrakları temin ettiğinizde MKK’nın (HPKS) sistemine girip kaydınızı uzaktan birlikte yapıyoruz. https://www.mkk.com.tr/saklama-hizmetleri/piyasalar-ve-platformlar/hamiline-pay-kayit-sistemi

Sonraki aşamada aldığınız yönetim kurulu kararını ticaret sicile tescile veriyorsunuz. (Süreçte sadece bu kısmı siz yapıyorsunuz. Diğer tüm işlemler tarafımızdan takip edilerek ilerletiliyor.) Ticaret sicil tescilinden sonra senetleriniz basım aşamasına geçiyor. Tahmini olarak 2-3 iş gününde basımını bitirmekteyiz. Bazı acil durumlarda bize bilgi vermeniz durumunda acil işlerinizi diğer işlerin önüne alarak daha kısa sürede çıkartıyoruz.

Hisse Senedi Basılması Zorunlu mu?

Hisse senedi basılması zorunlumu? Bu şekilde sorular almaktayız buna kısaca şöyle cevap verelim. Kanunda sermayenin ödendiği tarihten itibaren 3 ay içinde hamiline yazılı hisse senetleri bastırılır. Şeklinde kesin ifade yer almaktadır. Nama yazılı hisse senetleri sadece azınlık hissedarlarının talebiyle zorunlu hale gelir.

Peki Nama Yazılı Hisse Senetlerinin Basılması Zorunlu mu?

Hisse Senedi Basımı Nasıl Yapılır?

Bu sorunun cevabı şöyle. Eğer hissedarlardan azınlık olanı hisse senetlerinin basılmasını talep ederse şirket yönetimi bunu yerine getirmek zorundadır. Fakat hissedarların böyle bir talebi yoksa bastırma zorunluluğu yoktur. Fakat şirketler hisse senetlerini bastırma zorunluğu olduğundan bastırmaz.

Şirketler için ciddi vergisel avantajları olduğundan bastırmaktadır. Bu avantajlardan yararlanmak için hisse senetlerinizi bastırıp 2 yıl elinizde tutmanız gerekir. Sonra sattığınızda değer artış kazancından muaf olursunuz. Bu sebeple 2 yıllık sürecin başlaması için vakit kaybetmeden senetlerinizi bastırmalısınız.

Bazı işletmeler maalesef hisse senetlerini bastırmayı unutmaktadır. Bu müşterilerimize de tecrübemiz dahilinde bizi aradıklarında çeşitli çözüm yolları sunmaktayız.

Sık Sorulan Sorular

Makronet Hisse Senedi Basım Uzmanlığı ve Ücretsiz Danışmanlık Hizmetleri
Hızlı Kurumsal Şirket Hattı: 0212 565 40 75 pbx / 0533 350 00 83
info@makronetbasim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Geri bildirim: Hisse Senedi Basımı Nasıl Yapılır? - Makronet
 2. Geri bildirim: Hamiline Yazılı Hisse Senedi Nedir? - Makronet