Hisse Senedi Basımı

A.Ş. ler hisse senedi basımı yaptığında vergisel avantajlardan yararlanmak için dikkat etmesi gerekenler? Şirketler hisse senetlerini TTK’nın 486. madde şekil şartlarına göre bastırıp 2 tam yıl aktiflerinde tutmaları gereklidir. Önceden çıkarılmış İlmuhaberleri varsa riske girmemek için hemen hologramlı hisse senetleriyle değiştirmelidir. Vergi memurlarıyla sorun yaşamamak için İlmuhaber değil hologramlı hisse senetlerinizin basılı olması gerekir.

Kararda x tarihindeki karara göre çıkarılan ilmuhaberlerin yerine geçmek üzere hisse senetlerinin aşağıdaki şekilde basılmasına karar verilmiştir. Şeklinde yeni karar alınması gerekmektedir. Kararın içeriğini profesyonelce oluşturarak sizin yerinize ücretsiz şekilde biz hazırlıyoruz.

Sonrasında bu karara göre hisse senetleri TTK’nın güvenlik hologramlı şekil şartlarına göre basılarak şirketinize ulaştırıyoruz. Şirketler pay senetlerini bastırıp 2 yıl bekledikten sonra paylarını devrettiğinde değer artış kazancından muaf olur.

Hisse Senedi Basımı Avantajları ve Dezavantajları

Hisse Senedi Basımı

Hisse senedi basımı şirketin sermayesini güçlendirmek ve büyüme projelerini finanse etmek amacıyla gerçekleştirilen finansal işlemdir. Bu işlemin avantajı çok fazladır dezavantajı ise yok denecek kadar azdır. Avantajlarını ve dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda A ve B olarak gruplandırıp detaylandırdık.

Avantajları olarak şirketin mali gücünün artması, yeni yatırımlar için kaynak sağlaması olarak tanımlayabiliriz. Bunun yanında ayrıca genel likiditesini iyileşmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca, hisse senedi basımı, şirketin değerini artırır ve rekabet avantajı elde etmesine yardımcı olacaktır.

Hisse Senedi Basımında Şirketlerin Avantajları

 • İlk olarak finansal büyümelerini desteklemek ve yeni projelere yatırım yapmak diyebiliriz. Ayrıca paylarının bir kısmını basılı hisse senetlerini kullanarak kolayca devredebilirler.
 • Devir kendi ofisinizde yapabilirsiniz noterde yapmak zorunda kalmazsınız. Bu sebeple noter masrafından da kurtulmuş olursunuz.
 • Ayrıca bankadan ve çeşitli kurumlardan kredi çekerken paylarının bir kısmını teminat olarak kullanabilirler.
 • Şirketinizin kurumsallaşma yönünü de bir adım atmış olursunuz. (Yabancı yatırımcılar ortak olacağı şirketlerin hisse senetlerinin basılı olup olmadığını denetlerler. Bastırmamışsa en kısa sürede bastırmalarını talep ederler.
 • hisse senedi basımı, şirketin büyüme ve gelişme potansiyelini artırmak için etkili bir araç olarak görülmektedir.

Dikkat Etmeniz Gerekenlenden ve Dezavantajlarından Bahsedecek Olursak.

 • Şirkete yeni hissedarlar gideceğinden yönetimin daha kontrollü hareket etmesi gerekebilir.
 • Hissedarlara paylarını satmadan önce diğer hissedarlara teklif etmelidir şartı getirilmelidir.
Hisse Senedi Basımı Nasıl Yapılır

Bunun amacı şirkete yabancı yada istenmeyen bir ortağın dahil olmamasıdır, buda şirket yönetiminin en doğal hakkıdır. Eğer hissedar şirket yönetimine danışmadan hissesini devrederse.

Yönetimin bunu devri çeşitli sebeplerle pay defterine kaydetmeme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda yeni hissedar şirkete ortak olmamış olur bu işlem sadece iki kişi arasında yapılan bir satışın ötesine geçemez.

Nama Yazılı Hisse Senedi Basımı Nasıl Yapılır?

Şirketler öncelikle gerekli evrakları firmamıza göndermeleri gerekir. Bunları madde madde belirtelim. Şirketler genellikle nama yazılı hisse senedi bastırır. Nama yazılı hisse senetleri, sahibinin adına ve sahibinin adresinin açık bir şekilde yazıldığı pay senedi türüdür.

Hisse Senedi Basımı İçin Gerekli Evraklar

 • Şirketin kuruluş gazetesi.
 • Limited den Anonim şirkete dönüşmüşse nevi değişikliği gazetesi.
 • Şirkette kuruluştan sonra sermaye artırımı olmuşsa, son sermaye artırım gazetesi.
 • Hisse senedi ile alakalı yönetim kurulu kararı. (Yönetim kurulu kararını linke tıklayarak Word formatında indirebilirsiniz. https://www.hissesenedibasim.com/wp-content/uploads/2022/04/Makronet-nama-1.doc
 • Hissedarların adresleri gerekiyor.
 • Şirketin vergi levhası (Fatura kesimi için)

Bu sayfada daha çok genel olarak hisse senedi basımı konusuna yer verdik. Nama yazılı hisse senedi konusunda daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayınız.
www.hissesenedibasim.com/nama-yazili-hisse-senedi/

Hamiline Yazılı Hisse Senedi Basımı Nasıl Yapılır?

Hamiline hisse senedi basımı için gerekli evraklarını firmamıza iletmeleri gerekmektedir. Gerekli evrakları aşağıda detaylıca bilgisini vereceğiz. Hamiline yazılı hisse senetleri hissedarın adının geçmediği pay senedi türüdür. Fakat hissedar bilgilerinin Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) sisteminde kayıt edilir.

Gerekli Evraklar

 • Şirketin kuruluş gazetesi
 • Limited den Anonim şirkete dönüşmüşse nevi değişikliği gazetesi
 • Şirkette kuruluştan sonra sermaye artırımı olmuşsa, son sermaye artırım gazetesi.
 • Hisse senedi ile alakalı yönetim kurulu kararı. (Yönetim kurulu kararını Word formatında linke tıklayarak indirebilirsiniz, https://www.hissesenedibasim.com/wp-content/uploads/2022/04/Makronet-nama-1.doc)
 • Hissedarların ve payların MKK (HPKS) kaydının yapılması
 • Yönetim kurulu kararının ticaret sicilde tescili (Önemli not: MKK kaydından önce tescil yapılmaz)
 • Şirketin vergi levhası (Fatura kesimi için)

  Daha detaylı bilgi için www.hissesenedibasim.com/hamiline-yazili-hisse-senedi/ sayfamızı ziyaret ediniz.

Hisse senedi basımı, şirketlerin büyüme stratejilerinde önemli bir rol oynar. Ancak, bu süreç, iyi değerlendirilmeli ve şirketin uzun vadeli hedefleriyle uyumlu olmalıdır. Şirket yönetimi, hisse senedi basımının getireceği avantajları doğru değerlendirerek bilinçli kararlar almalıdır.

Hisse Senedi Nasıl Basılır?

Hisse Senedi Nasıl Basılır
 • Hisse Senedi basımı alanında uzmanlaşmış firmamız istenilen evraklar bize ulaştığında gerekli incelemeler yapılıyor. Sonra şirketinizin kuruluş gazetesindeki bilgiler kontrol ediliyor. Eğer sermaye artırımı yapıldıysa ilgili gazetedeki son güncel sermaye yapınız ve diğer dokümanlarınız kontrol ediliyor. Sonrasında örnek çalışma hazırlanıp size mail olarak gönderiyoruz.

 • Gönderilen örnek çalışma şirket yetkilisi tarafından kontrol ediliyor. Düzeltilmesi gereken bir bölüm varsa düzeltilmesi yapılıp tekrar onay maili gönderiyoruz.

 • Düzeltme yaptığımız çalışmanın şirket yetkilisi kontrollerini yapıyor. Sorun görmediği taktirde bize onay maili gönderiyor. (Mevzuatla ilgili tüm teknik kontroller tarafımızca dikkatlice yapılmaktadır. Sizden isteğimiz yazım hatası olup olmadığını kontrol etmenizdir, diğer teknik kısımları biz takip ediyoruz)
 • Firmamız gözden kaçan hata olabileceğini düşünerek onayınızdan sonra işi tekrar detaylı bir şekilde gözden geçirip kontrol ediyor. Hata görülmediği taktirde basıma geçiliyor.
 • Ön baskısı bittikten sonra yeni nesil güvenlik işlemleri titizlikle uygulanıyor. (3D IHMA adımıza özel patentli Hologram, Görünmez fligran baskı, Giyoş desen, U.V. yansıtmayan premium şifreli pay senedi kağıdı.) Özel kutularla paketlenip faturası kesildikten sonra şirketinize gönderilmek üzere yola çıkıyor.
 • Basım süremiz 2-3 iş günü civarındadır. fakat daha acil işleriniz olduğunda bizimle irtibata geçmeniz gerekiyor. Acil işlerinizi mevcut iş akışının önüne alıp müşteri memnuniyeti ilkemiz gereği daha kısa sürede basıp teslim etmekteyiz.
 • Hisse senedi basımı nasıl yapılır? konusunda daha detaylı bilgi isterseniz ilgili sayfamızı ziyaret ediniz. https://ww.hissesenedibasim.com/hisse-senedi-basimi-nasil-yapilir/

Hisse Senedi Nerede Bastırılır?

Değerli evraklarınızı pay senetlerinizi alanında uzman ve kurumsal referansları olan işletmelerde bastırmalısınız. Kurumsal referanslarımızı kontrol etmek için ana sayfamızdaki referanslar linkini tıklayınız. Makronet hisse senedi basımı alanında uzman ve sektör lideri bir işletmedir.

Hisse Senedi Nerede Bastırılır

Her yıl düzenli olarak  şirketimizin güvenilirliği ve gerekli ekipmanımızın olup olmadığı denetlenmektedir. Unvanlarında pay senedi basım merkezi yazan bazı firmalar hisse senetlerinizi ofislerindeki basit fotokopi makinesinde Ekonomik Fiyat adı altında basmaktadır.

Güvenlik önlemsiz basit bir şekilde basıp değerli evrak diye gönderen firmalara itibar etmeyiniz. Dikkat etmeniz gereken sağlam referansları olan deneyimli işinde uzman bir firmayla çalışmanızdır.

Şirketinizin kıymetli evrak basımını yapacak firmanın bu yetenekte ve donanımda olduğunu teyit ediniz. Ayrıca taahhüt ettiği güvenlik uygulamalarını yazdığı nitelikte olacağını size yazılı olarak taahhüt etmesini isteyiniz. (Bu değerli evraklarınızın güvenliği için oldukça önemlidir.)

Bu yazımız uygulayacağımız güvenlik uygulamalarının doğruluğunun taahhüt ve teminatıdır. Bu yazımızı Hisse senedi nerede bastırılır, kimler basabilir ve nelere dikkat etmelisiniz sorusunun cevabıdır.

Hisse Senedi Basımı Gerekli Evraklar

 1. Anonim Şirketin kuruluş gazetesi (Limited şirket olarak kurulduysa Limited şirketin kuruluş gazetesi)
 2. Limited Şirketinden Anonim Şirketine dönüş yapılmışsa nevi değişikliği gazetesi
 3. Kuruluştan sonra sermaye artırımı yapıldıysa son sermaye artırımı gazetesi
 4. Kuruluştan sonra unvan değişikliği olmuşsa unvan değişikliği gazetesi
 5. Nama yazılı paylarda sermayenin tamamı ödenmemişse ödenmiş olan miktar
 6. Konuyla alakalı yönetim kurulu kararı. (Örnek yönetim kurulu kararını ilgili sayfamızdan World dokümanı olarak indirebilirsiniz)
 7. Nama yazılı hisse senetlerinde ortakların isim ve ikametgah adres bilgileri
 8. Hamiline yazılı hisse senetlerinde yönetim kurulu kararının tescil edildiği gazete ve MKK kaydı

Hisse senedi basımında Sahtekarlığı Engelleyici Güvenlik Önlemlerinin Uygulanmasını emreden ilgili madde. 6102 sayılı TTK Madde 487 https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6102-20130328.pdf

Pay senetlerinin şekli

MADDE 487- (1) Pay senetlerinin; şirketin unvanını, sermaye tutarını, kuruluş tarihini. Bu tarihteki sermaye tutarını, çıkarılan pay senedinin tertibini, bunun tescili tarihini. Senedin türünü ve itibarî değerini, kaç payı içerdiğini belirtmesi. Şirket adına imza etmeye yetkili olanlardan en az ikisi tarafından imza edilmiş olması şarttır.

Kapalı şirketlerde baskı şeklinde imzanın delikli olması. Veya Sahtekârlığı engelleyici diğer güvenlik önlemlerinin uygulanması gerekir.

(2) Nama yazılı pay senetlerinin ayrıca; sahiplerinin adı ve soyadını veya ticaret unvanını. Yerleşim yerini, pay senedi bedelinin ödenmiş olan miktarını da açıklaması gerekir. Bu senetler şirketin pay defterine kaydolunur.

Nama – Hamiline Yazılı Hisse Senedi İçin Gerekli İçerik Bilgileri

1) Şirket ticari unvanı. (Tam unvanı)
2) Şirketin sermaye tutarı (Ödenmiş sermaye ayrıca yazılmalıdır)
3) Şirketin kuruluş tarihi (Anonim Şirketin kuruluş tarihi yazılmalıdır)
4) Şirketin kuruluş tarihindeki sermaye tutarı. (Anonim şirketteki kuruluş sermayesi yazılmalıdır)
5) Çıkarılan pay senedinin tertibi, (1. Tertip 2. Tertip gibi)
6) Bunun tescili tarihi
7) Senedin türü ve itibari değeri. (Senedin nama yada hamiline olduğu belirtilmelidir, ayrıca nominal değeri yazılmalıdır)
8) Senedin kaç payı içerdiği. (Senedin TL ve Pay miktarı ayrı ayrı yazılmalıdır)
9) Senedin sahibinin adı ve soyadı veya ticaret unvanı. (Senet üzerinde kimin namına olduğu belirtilmelidir)
10) Senet sahibinin yerleşim yeri (hissedarın güncel adres bilgileri yazmalıdır)
11) Yönetim kurulu kararı.
12) Hamiline yazılı hisse senetlerinde alınan yönetim kurulu kararının tescili. Ayrıca MKK siteminde HPKS kaydının yapılması gerekmektedir.

Türkiye Genelinde Hisse Senedi Basımı Yaptığımız ve Ücretsiz Danışmanlık Verdiğimiz İllerden Bazıları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Alanya, Muğla, Bodrum, Aydın, Denizli. Kocaeli, Gebze, Trabzon, Sakarya, Adana, Tekirdağ, Mersin, Antep, Maraş, Urfa, Eskişehir, Konya, Kayseri, Diyarbakır illerine Makronet olarak hisse senedi basımı ve ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Sık Sorulan Sorular

Makronet Hisse Senedi Basım Uzmanlığı ve Ücretsiz Danışmanlık Hizmetleri
Hızlı Kurumsal Şirket Hattı: 0212 565 40 75 pbx / 0533 350 00 83
info@makronetbasim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

39 Yorum

 1. Hisse senedi basımında tüm yardımlarınızdan dolayı teşekkürler hizmet kaliteniz çok başarılı müşteri memnuniyet odaklı çalışıyorsunuz, bir sonraki işimizde görüşmek dileğiyle.

 2. Türkiye’de kaliteli hisse senedi basımı yapan matbaa bulmak bir hayli zor.Ama sizin çizginiz apayrı ve bu kadar düzgün bir şekilde hisse senetlerinin hakkını veren bir matbaa olduğunuz için teşekkür ederiz. Umarım sizin bu sektördeki kaliteniz her matbaaya örnek olur,İyi çalışmalar.

   1. Anonim Şirketlerimizin hisse senedi basımlarını hazırlarken tüm sorunlarımızın çözümü için desteğini esirgemeyen Halit bey ve Makronet çalışanlarına teşekkürlerimi iletiyorum.

 3. RT @TEMELANALIZCI: Aylik alimlarla hisse senedi piyasalarina yatirim yapan bir dostum.
  hisse senedi basımı yaptırmak istiyor gerekli evrakları yollarmısınız,

 4. Geri bildirim: Hisse Senedi Örnekleri | Makronet Hisse Senedi Basımı
 5. Geri bildirim: Pay Senedi Nedir? | Makronet Hisse Senedi Basımı
 6. Geri bildirim: Hisse Senedi Nasıl Bastırılır | Makronet Hisse Senedi Basımı
 7. Geri bildirim: İlmuhaber Basımı Ile Pay Senedi Basımı İkilemi
 8. Geri bildirim: Anonim Şirketlerin Pay Hisse Senedi Çıkarması Zorunlu Mudur?
 9. Geri bildirim: Hisse Senedi Bastırma | Makronet Hisse Senedi Basımı
 10. Geri bildirim: Pay Senedi Kupür Nedir? - Makronet
 11. Geri bildirim: Hisse Senedinde Zayii - Makronet
 12. Geri bildirim: Antalya Pay Senedi Basan Matbaa Hisse Senedi Basımı
 13. Geri bildirim: Hisse Senedi Bastırma Prosedürü Makronet Hisse Senedi Basımı
 14. Geri bildirim: Bir Payın Nominal Değeri Nedir? Makronet Hisse Senedi Basımı
 15. Geri bildirim: Limited Şirketler Pay Senedi Çıkarabilir Mi?
 16. Geri bildirim: Hisse Senedi Basım Ve Pay Sahiplerinin Hak Ve Yükümlülükleri
 17. Geri bildirim: Isparta Hisse Senedi Basımı | Makronet Hisse Senedi Basımı
 18. Geri bildirim: Şanlıurfa Hisse Senedi Basan Matbaa Hisse Senedi Basımı |
 19. Geri bildirim: Zonguldak Hisse Senedi Basan Matbaa Hisse Senedi Basımı
 20. Geri bildirim: Batman Hisse Senedi Basan Matbaa | Makronet
 21. Geri bildirim: Erzurum Hisse Senedi Basan Matbaa | Makronet
 22. Geri bildirim: Ağrı Hisse Senedi Basan Matbaa |Makronet Hisse Senedi Basımı
 23. Geri bildirim: Kahramanmaraş Hisse Senedi Basan Matbaa
 24. Geri bildirim: Sivas Hisse Senedi Basan Matbaa
 25. Geri bildirim: Rize Hisse Senedi Basan Matbaa Rize Pay Hisse Senedi Basım
 26. Geri bildirim: Mardin Hisse Senesi Basan Matbaa | Makronet
 27. Geri bildirim: Malatya Hisse Senedi Basan Matbaa
 28. Geri bildirim: Aydın Hisse Senedi Basan Matbaa
 29. Geri bildirim: Kayseri Hisse Senedi Basan Matbaa | Makronet
 30. Geri bildirim: Tekirdağ Hisse Senedi Basımı
 31. Geri bildirim: Ankara Hisse Senedi Basımı | Makronet Hisse Senedi Basımı
 32. Geri bildirim: Edirne Hisse Senedi Basan Matbaa | Makronet
 33. Geri bildirim: İzmir Hisse Senedi Basan Matbaa | Makronet
 34. Geri bildirim: Mersin Hisse Senedi Basan Matbaa | Makronet