Hisse Senedinde Zayii

Hisse senedinde zayii durumunda izlenmesi gereken hukuksal yollar vardır. Hisse senedinde zayii ifadesi; hisse senedinin çalınması, kaybolması, men durumlarını ifade etmektedir. Doğal afetler sebebiyle hisse senedinin yok olması, çalınması, kullanılmayacak fiziki duruma gelmesi (yanması, suya maruz kalması vb.) durumlarında dava açarak hisse senedinin iptal ettirilmesi gerekir. Mahkeme hisse senedi iptaline onay verirse, yenisini çıkarmak mümkün olmaktadır.

Hisse Senetlerinin Kaybedilmesi ya da Çalınmasında Ne Yapılmalı?

Hisse senetleri kıymetli ve hukuksal açıdan anlam ifade eden evraklardır. Bundan dolayı da hisse senedinin sahibi rızası dışında kaybolması ya da çalışması gibi durumlarda kıymetli evrak zayisinin tespitinin yapılması için dava açılması gerekmektedir. Bu dava kapsamında mahkeme kararı ile hisse senedinin iptal ettirilmesi ve bu karardan sonra tekrar bastırılması mümkün olur. Hisse senedi sahibi, hisse senedinin iptali için açtığı davadan onay alırsa, tekrar bastırılmasını sağlayabilir ancak bu durumda hisse senedi devrinin şekline ve iptali talep edilen kıymetli evrakların kimlerin elinde olduğuna göre yapılabilecek işlemlerin değişmesi mümkün olabilir.

Yıpranmış, Eskimiş Hisse Senetleri için Ne Yapılmalı?

Yıpranmış olan hisse senetleri için Türk Ticaret Kanunu’nun 414. Maddesi dikkate alınmaktadır. Buna göre hisse senedinin ya da ilmühaberin kullanılmayacak duruma gelmesi, yanması ya da yıpranması durumunda  sahibi masraflarını peşin ödemek şartıyla şirketten yeni bir senet ve ilmühaber istemek hakkını kazanabilmektedir.

Senetlerin Kaybedilmesi Durumunda Neler Yapmalı?

Hisse senedinin elden çıkması ya da kullanılmayacak duruma gelmesi halinde Türk Ticaret Kanunu hükümleri dikkate alınmaktadır. Buna göre:

  • Hisse senedini kaybeden kişinin ilk olarak ödeme yasağı kararı almış olması gerekmektedir. Bu karar tedbir niteliğindedir. Kıymetli evrakın farklı kişiler tarafından ele geçirilmesini ve borçluya ibraz olarak ifa talebinin engellenmesi adına ilk yapılması gereken işlem budur. Ardından kıymetli evrağı elinde bulunduran kişilerin evrak özelliklerine göre hareket etmesi gerekmektedir.
  • Şayet kıymetli evrak yani hisse senedini elinde bulunduran kişi biliniyorsa, üçüncü şahıs aleyhine ‘’istirdat davası’’ açması gerekmektedir.
  • Kıymetli evrakı elinde bulunduran kişi bilinmiyorsa, Türk Ticaret Kanunu kapsamında hisse senedi sahibinin iptal davası açmış olması gerekmektedir.

Makronet Hisse Senedi Basım ve Ücretsiz Danışmanlık Hizmetleri
Hızlı Kurumsal Şirket Hattı: 0212 565 40 75 pbx / 0533 350 00 83
Hisse senedi basımında tüm Türkiye’ye profesyonel hizmet vermekteyiz.

Hisse Senedi Basımı

 

05.01.2022
440
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halit Kodan Makronet
Halit Kodan Makronet
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?