Pay Hisse Senedi Bastırmanın Vergisel ve KDV Avantajları

Pay Hisse Senedi Bastırmanın Vergisel ve KDV Avantajları ve pay senedi hazırlanışı ve basımı konusunda sizlere çözüm ortağı olmak için bu yazımızı hazırladık. Yazımızda, pay senedinin nasıl hazırlandığı ve nasıl basıldığı konusunda detaylı bilgiler bulabilir ama en önemlisi ana konumuz olan vergisel avantajlarından detaylı bahsediyor olacağız.

Hisse Senedi Bastırdığınızda Sıfır Gelir Artış Vergisi / Sıfır KDV

Anlam karmaşası oluşmaması adına vergisel avantajlar hakkındaki yazımızı daha yalın bir dille yazmaya Gelir Vergisi ve KDV Yasasına göre pay senedi sahibi olmak hissedarlara büyük avantajlar getiriyor. Anonim Şirkette hisse sahibi olanlar, gelirleri ne kadar artarsa artsın gelir artış vergisi ödemiyor. Fakat hisse senedi bastırılmamışsa, değer kazanç vergisi ödemesi gerekiyor buda sermayenize göre oldukça yüksek gelir vergisi ödemeniz anlamına geliyor.

Pay Hisse Senedi Bastırmanın Vergisel Ve Kdv AvantajlarıBuna bir örnek vermemiz gerekirse anonim şirketler minimum 50.000,00 TL sermaye ile kurulabilmektedir. Anonim şirket hisse senedi bastırmadan 50.000,00 sermayeli şirketini 100.000,00 TL devrettiğinde 50.000,00 TL değer artış kazancı oluşur ve elli bin tl üzerinden hesaplanarak ödemesi gereken vergiden edemesi gerekir.

Fakat aynı şirket hisse senetlerini bastırıp en az 2 tam yıl aktiflerinde tuttuktan sonra devretse 50.000,00 TL değerindeki şirketi 1.000.0000,00 TL ye dahi satsa vergiden muaf olur. Bunu bilen şirketler ve mali müşavirler hizmet verdiği anonim şirketlerine hızlıca hisse senetlerini bastırmaktadır. Çoğu limited şirket bahsettiğimiz vergisel istisnalardan yararlanabilmek için nevi değiştirip hisse senetlerini bastırmaktadır. Hatta gözlemlediğimiz kadarıyla şahıs firmaları bile nevi değiştirip bu sebepten dolayı A.Ş. dönmektedir.

Birçok Anonim Şirket Yönetim Kurulu gereksiz gördüğünden, yada bu konuda bilgi sahibi olmadığından kısaca bilgi eksikliğinden, pay senedi bastırmıyor. Fakat bu durumda şirket ortaklarını ciddi anlamda vergi zararına sokmuş oluyor.

Pay senedi bastırılması durumunda, gelir artış̧ vergisi ve KDV gibi çok ciddi avantajların olması nedeniyle anonim şirketler hisse senedi  bastırması gerekiyor. Eğer bir şirket pay senedi bastırırsa, şirket ortağı payını edindiği tarihten itibaren 2 yıl sonra devir ederse, hem KDV’den hem de gelir vergisinden muaf oluyor.

Limited Şirketler Hisse Senedi Bastırdığında Vergisel Avantajlardan Faydalanabilirmi?

Çok sorulan bu konuyada bir açıklık getirelim, önceki kanunda limited şirketler hisse senedi bastıramıyordu ama 6102 nolu Türk Ticaret Kanunda limited şirketlerde anonim şirketler gibi hisse senedi bastırabiliyor ama limited şirketlerin bastırdığı hisse senetleri hiçbir vergisel avantajdan yararlanamıyorlar.

Hisse Senedi Bastırmanın Vergisel AvantajlarıHatta hisse senetlerini kullanarak devirde yapamıyorlar yine eskisi gibi devirleri noterden yapıyorlar bu durumda hisse senedi bastırmak limited şirketler için mantıksız olduğundan biz basımı önermiyoruz gereksiz masraf olmuş oluyor.

Limited şirketler sadece özel durumlardan dolayı hisse senedi bastırmaktadır. Bunlarda şirketi devralmak isteyen bazı yabancı ortaklar bunu talep etmektedir. Birde nadirende olsa şirket kredi çekerken bazı bankalar şirketlerden hisse senetlerini basmalarını isteyebilmektedir. bunun dışındaki limited şirketler hisse senedi bastırmazlar.

PAYI HAMİLİNE YAZILI A.Ş. PAY SENEDİ ÇIKARTMAK ZORUNDA

Pay Hisse Senedi Bastırmanın Vergisel Ve Kdv AvantajlarıMakronet hisse senedi basım uzmanlığı uzun yıllardan bu yana Türkiye genelinde beşbin altıyüzden fazla Anonim Şirkete bu konuda hizmet vermiştir. A.Ş. Yönetim Kurulunudaki şirket ortakları, Pay Senedi bastırılmasının yasa gereği zorunlu olduğunu göz önünde bulundurmadıklarını görüyoruz. Yasalar hamiline payı olan şirketlerde aşağıda belirttiğimiz koşullar doğrultusunda zorunlu kılmaktadır.

  • Hamiline yazılı pay senetlerinde, pay bedelinin tamamının ödenmesini takip eden 3 ay içerisinde yönetim kurulu tarafından pay senedi bastırılır ve pay sahiplerine dağıtılır.
  • Nama yazılı pay senetlerinde, azınlık üyelerin talep etmesi durumunda yönetim kurulu pay senetlerini bastırır ve pay sahiplerinin tamamına dağıtır.

Nama yazılı hisse senedi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

MAKRONET BASIM MATBAANIN YENİ NESİL GÜVENLİK ÖNLEMLERI

Pay senetleri, herkesin bildiği gibi kıymetli evraktır ve sahteciliğe karşı korunmaları önemlidir. Makronet hisse senedi basım uzmanlığı olarak biz, sizlerin kıymetli evraklarını güvence altına almak için başta şirketimiz adına patentli hologram kullanmaktayız, detayları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Hisse Senetlerine Uyguladığımız Security Güvenlik Uygulamaları

  • 3 boyutlu hologram başta olmak üzere
  • Mikro yazı sadece büyüteçle 100 kat büyütüldüğünde görülebilen güvenlik yazısı
  • Security görünmez filigran baskı, Özel programla hazırlanmış Giyoş desen
  • Hisse senedi basımı için üretilmiş 250 gr. içerisinde kılçıllar olar değerli evrak kağıdı
  • Yeni nesil Karekod teknolojisi, okutulduğunda sistem kullanıcıyı istediğiniz noktaya yönlendirir
  • Pay senedi seri numarası özellikle hamiline yazılı hisse senetlerinde sistemin ürettiği tekil numara MKK referans numarasını özel bir işlemle senetler üzerini uygulamaktayız.

Bir çok yeni nesil güvenlik önlemini müşterilerimizin değerli evraklarını, hisse senetlerinin sahtekarlığa karşı korunması için TTK nın 487. maddesi gereyi sahtekarlığı engelleyici taklit edilemez işlemler uygulamaktayız.

Pay Hisse Senedi Bastırmanın Vergisel ve KDV Avantajları genel bilgi

Anonim şirketlerin payları nama yazılı yada hamiline yazılı olması vergisel avantajlardan faydalanması bakımından bir değişiklik göstermez iki pay türündede vergisel istisnalardan faydalanır. Üst yazımızda belirttiğimiz gibi sadece limited şirketler vergisel ve kdv avantajlarından faydalanamazlar limited şirketlerde nevi değiştirip A.Ş.’te dönüştüklerinde vergisel avantajlardan faydalanmanın önünü açmış olurlar.

Hamiline yazılı hisse senedi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Türkiye Geneline Hisse Senedi Basımı ve Ücretsiz Danışmanlık Hizmeti.
İletişim Bilgilerimiz
Tel: (0212) 565 40 75 pbx
Kurumsal Hattımız: (0533) 350 00 83

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir