Pay senedi hazırlanışı ve basımı konusunda sizlere çözüm ortağı olan firma olarak, bu yazımızı sizi bilgilendirme amacı ile hazırladık. Yazımızda, pay senedinin nasıl hazırlandığı ve nasıl basıldığı konusunda detaylı bilgiler bulabilir, KDV avantajlarından haberdar olabilirsiniz.

SIFIR GELİR ARTIŞ VERGİSİ / SIFIR KDV

Gelir Vergisi ve KDV Yasasına göre pay senedi sahibi olmak hissedarlara büyük avantajlar getiriyor. Anonim Şirkette hisse sahibi olanlar, gelirleri ne kadar artarsa artsın Gelir Artış Vergisi ödemiyor. Fakat hisse senedi bastırılmamışsa, oldukça yüksek gelir vergisi ödemek zorunda kalıyor.

Birçok Anonim Şirket Yönetim Kurulu gerek yersiz gördüğünden, gerekse bu konuda bilgi sahibi olmadığından, pay senedi bastırmıyor. Fakat, bu sırada şirket ortaklarına ciddi anlamda vergi zararı işliyor. Pay senedi bastırılması durumunda, Gelir Artış̧ Vergisi ve KDV gibi çok ciddi avantajların olması nedeniyle aslında bastırılması gerekiyor. Eğer bir şirket pay senedi bastırırsa, şirket ortağı payını edindiği tarihten itibaren 2 yıl sonra devir ederse, hem KDV’den hem de gelir vergisinden muaf oluyor.

PAYI HAMİLİNE YAZILI A.Ş. PAY SENEDİ ÇIKARTMAK ZORUNDA

Matbaamız, uzun yıllardan bu yana Pay Senedi Basan uzman firmalardan olarak Türkiye genelinde bin  ikiyüzden fazla Anonim Şirkete bu konuda hizmet vermiştir. A.Ş. Yönetim Kurulunun bir çoğunun, Pay Senedi bastırılmasının yasa gereği zorunlu olduğunu göz önünde bulundurmadıklarını görüyoruz. Yasalar, pay senedini aşağıda belirttiğimiz koşullar doğrultusunda zorunlu kılmaktadır.

  • Hamiline yazılı pay senetlerinde, pay bedelinin tamamının ödenmesini takip eden 3 ay içerisinde yönetim kurulu tarafından pay senedi bastırılır ve pay sahiplerine dağıtılır.
  • Nama yazılı pay senetlerinde, azlık üyelerin talep etmesi durumunda yönetim kurulu pay senetlerini bastırır ve pay sahiplerinin tamamına dağıtır.

Nama yazılı hisse senedi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

MAKRONET BASIM MATBAANIN YENİ NESİL GÜVENLİK ÖNLEMLERI

Pay senetleri,  herkesin bildiği gibi kıymetli evraktır ve sahteciliğe karşı korunmaları önemlidir. Makronet hisse senedi basımı olarak biz, sizlerin kıymetli evraklarını güvence altına almak için başta 3 boyutlu hologram olmak üzere, bir çok yeni nesil güvenlik önlemini müşterilerimizin talebi doğrultusunda uyguluyoruz.

Hamiline yazılı hisse senedi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.