Pay Senedi Basımı

Pay Senedi Basımı Hakkında Bilgi;

Kıymetli evrak basımı’na karar verdiğinizde bizi aramanız yeterlidir, uzman ekibimizle sermaye yapınıza göre payların bölünmesi ve küpürlerin ayarlanmasını pay senedi basımında profesyonel Yeminli Mali Müşavirimiz ve tasarım ekibimizle tamamlıyoruz, Firmaya ait özel giyoş yöntemiyle özel pay senedi desen çalışmamızla tasarım aşamasını bitirip müşteriye 2 farklı tasarım örneğini mail yoluyla iletiyoruz,

Gerekli düzeltmelerin ardından işin final aşamasında Hisse Senedi için özel kağıt seçiminden sonra güvenlik işlemlerini müşterinin ihtiyacı doğrultusunda uyguluyoruz, ve basımı geçiyoruz.

Türkiye genelinde Hisse pay senedi basımında hizmet verdiğimiz illerden bazıları Ankara, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Yalova, Düzce ve diğer illerdir.

Makronet Hisse Senedi Basım ve Ücretsiz Danışmanlık Hizmetleri
Hızlı Kurumsal Şirket Hattı: 0212 565 40 75 pbx / 0533 350 00 83
Hisse senedi basımında tüm Türkiye’ye profesyonel hizmet vermekteyiz.

Gerekli Olan bilgiler

Hisse sahibinin ikametgâh adresleri

Sermaye bilgileri

Firma bilgileri

Firmanıza ait logonuz

Pay Senedi Basımı için gerekli bilgiler

Nama ve Hamiline Yazılı

1) Şirket Sermayesi

2) Nominal değeri

3) Gerekli Şirket bilgileri (Detaylı bir şekilde tarafınıza bildirilecektir)

4) Hisse sahibinin ismi ve ikametgâh adresi (nama pay senetlerinde)

PAY SENEDİ BASIM HİKAYESİ

1) Tasarım aşaması TTK 6102 kanununun istediği biçimde hazırlanıp, şirket yetkililerine sunuluyor.
2) Özel Giyoş tekniğiyle Pay Senedi desen seçimi yapılıyor.
3) Özel isteğiniz durumunda Kıymetli evraklar için tasarlanan kağıt seçimi yapılıyor.
4) Küpür dağılımı ve renklerinin ayrılması işlemini tamamlıyoruz.
5) Yasaya uygun numaratör basımıyla işi sonuçlandırıyoruz.
6) Darbelere dayanıklı ambalajımız sayesinde Pay Senetleriniz güvenli bir şekilde size ulaştırılıyor.
7) Bu işlem işin aciliyetine göre 2 – 5 iş günü arasında değişebiliyor.
8) Sahteciliğe karşı özel Dünya hologramcılar birliği onaylı IHMA güvenlik önlemlerimizi müşteriye görsel olarak sunuyoruz.

PAY SENEDİ NEDİR? Hisse senetleri; anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler, özel kanunla kurulmuş kamu kuruluşları tarafından çıkarılan, sermayenin belirli bir bölümünü temsil eden, sahibine ortaklık haklarından yararlanma imkânı veren menkul kıymetlerdir.

Pay Senedi için kullanılan kâğıtlar

– Özel Güvenlikli Hisse Senedi Kağıdı 170 gr/m2

– İthal Dokulu Fantazi Kagıt 160 – 200 gr/m2 (Katalogtan seçebiliyorsunuz)

– Tyvek yırtılmaz, yanmaz kağıt, neme ve kimyasal maddelere dayanıklı.

– Çeklerde kullanılan özel kılçıllı kağıt
– Firmamıza özel yurtdınından getirttiğimiz pay senedi kağıdı.
– Özel üretim Kimyasalların zarar veremediği mukameti yüksek kağıtlar kullanılmaktadır.

Türkiye geneli ve Ankara pay senedi hizmeti verilmektedir.

Pay Senedi Basımı Ve Hisse Senedi Basan Matbaalar

     Hisse senedi ya da pay senetleri pay senedi basımı konusunda hizmet veremeye uygun matbaalar tarafından basılmaktadır. Hisse senedi basımı ya da pay senedi basımlarında matbaa da yeminli bir mali müşavir olması zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca hem hisse senetlerinde hem de pay senetlerinde basılacak olan kağıtların ebatları ve renkleri TTK ( Türk Ticaret Kanunu) içerisinde yer alan kurallara uygun olmalıdır. Hisse senedi ve pay senedi basımı konusunda tecrübeli olan matbaalar yeminli bir mali müşavir eşliğinde TTK kurallarına uygun bir şekilde hisse senedi ve pay senedi basımı gerçekleştirmektedirler. Hisse senedi ve pay senedini genellikle gerekli koşulları sağlayabilen matbaalar basabilmektedir.

Hisse Senedi ve Pay Senedi Nasıl Basılması İçin Gerekli Şartlar

     Hisse senedi basımı ve pay senedi basımı TTK ( Türk Ticaret Kanunu) da yer alan kurallara uyma zorunluluğu bulunmaktadır. TTK’nın istediği evrakların yer almadığı ve TTK da yer alan hisse senedi ve pay senedi için geçerli olan normların uygulanmadığı hisse ve pay senetleri kullanılamaz. Ayrıca hisse senedi ve pay senedi çıkarmasına onay verilmiş şirketlerin senetlerin basımlarında yeminli müşavirlerinde yer aldığı matbaalarda senetlerini bastırmaları gerekmektedir. Bunun için özel olarak faaliyet gösteren matbaalar bulunmaktadır. Pay ve Hisse senedi basımı için gerekli olan evraklar ise şu şekildedir;

 -Şirketin kuruluşuna ait gazete

 -Eğer şirket kurulduktan sonra unvan değiştirmiş ise unvanın değişikliğinin yer aldığı gazete

 -Şirket Limited olarak faaliyet gösterirken Anonim bir şirkete çevrilmişse bunun için yayımlanan nevi değişikliği gazetesi

 -Şirket kurulduğu esnada belirtmiş olduğu sermaye miktarını sonradan değiştirmiş ise son sermayenin yer aldığı gazete

 -Pay senedi basımı yönetim kurulunun ortak olarak karar aldığının yazılı ve imzalı bir belgesi

 Pay senedi hamiline yazılı olacaksa YKK’nın bu konu hakkında tescilinin yer aldığı gazete.

Türkiye genelinde Hisse pay senedi basımında hizmet verdiğimiz illerden bazıları Karaman, Kırşehir, Edirne, Tokat, Siirt, Burdur, Sivas ve diğer şehirlerdir.

 

 Pay Senedi ve Hisse Senedi Nedir?

            Pay senedi Anonim şirketlerin basmaya hakkı olduğu senet tarzıdır. 2012 yılından itibaren Türk ticaret Kanununda geçen maddelere göre Hisse senetlerine pay senetleri denilmektedir. Anonim şirket yapılanmasına sahip, anonim ortakların yer aldığı şirketlerin en önemli unsuru ise pay senedi çıkarmalarıdır. Anonim şirket ve anonim ortaklıklar dışında diğer şirket tiplerinin hisse senedi çıkarması mümkün değildir. Anonim şirketlerin çıkardıkları pay senetleri ise temelde iki ayrı gruba ayrılmaktadır. Hamiline yazılı pay senetleri ve Nama Yazılı Pay Senetleridir. Nama yazılı pay senetleri ise gerçek nama yazılı senetler ve bağlı nama yazılı senetler olmak üzere iki farklı çeşittedir.

            Anonim şirketi oluşturan sermayenin, sermaye pay sayısını TL bazında nominal bir değer olarak belirten pay senetleri hamiline ve namına basılı olarak iki farklı çeşitte basılmaktadır. Peki, hamiline basılı senet ile nama yazılı senet arasında nasıl farklılıklar bulunmaktadır?

            Hamiline yazılı pay senedinde senedin bedelinin tamamen ödenmiş olması zorunluluğu vardır. Bedeli tamamen ödenmemiş bir pay için şirket hamiline yazılı pay senedi çıkaramaz. Bedeli karşılığının tamamı olmayan hamiline yazılı pay senedi şirket tarafından çıkarılır ise bu pay senedi geçersiz sayılmaktadır. Hamile yazılı bir pay senedine sahip olunduğu takdirde pay senedinin sahibi mevzu bahis şirketin pay sahibi vasfına sahip olmaktadır.

            Sermayesinin tümü ödenmemiş bir şirket ise nama yazılı bir senet çıkarma zorunluluğu bulunmaktadır. Şirketin payların bedeli ödenmişse ve hamile yazılı ise ödeme tarihi itibari ile üç aylık süreç içerisinde pay senedinin kurallara uygunca bir matbaada bastırılıp pay sahiplerine sentlerinin verilmesi gerekmektedir. Nama yazılmış olan pay senetlerinin söz konusu pay sahibinin ad soyad, ticaret unvanı ve vatandaşlık numarası yazmaktadır.

            Hamiline yazılı pay senetlerinin sahipleri mevcut pay senetlerini özgürce devredebilmektedirler. Hamiline yazılı senetlerin tüm pay bedeli pay senedi sahibi tarafından ödenmiş olduğu için hamiline yazılı pay senetleri kolaylıkla bir başka kişiye devredilebilmektedir. Nama yazılı pay senetlerinde ise devir işlemleri farklılık göstermektedir. Nama yazılı senetlerin kendi aralarında iki kategoride yer alması her iki kategori içinde farklı devir işlemlerinin söz konusu olmaktadır. Eğer nama yazılı pay senedi gerçek nama yazılı ise sözleşmede ya da kanunda devir için herhangi bir sorun tespit edilmediği müddetçe gerçek nama yazılı pay senedi devrinde herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır.

16.03.2022
2.554
Ziyaretçi Yorumları (7)
 1. Peyami Dorman dedi ki:

  Şirketimizin yeni ortakları için pay senedine ihtiyacımız var. Pay senetlerinin kısa süre içinde elimizde olması gerek. Sizinle görüşmek isteriz,İyi çalışmalar.

 2. amir saygılı dedi ki:

  pay senedi ihtiyacımız var sizinle iletişime gececeğim fakan önceden bilgi alabilirmiyiz, piyasada deneyimsiz çok matbaa var sizde biliyorsunuz gerekli sertifika ve belgelerinizi görmek isteriz.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Amir bey web sitemizde pay senedi sayfmızda gerekli belgelerimiz mevcuttur kontrol edebilirsiniz, görüşmek dileyi ile.

 3. Deki Rabb'im Allah dedi ki:

  pay senedi basıyla ilgili bilgi almak istiyorum lütfen en kısa zamanda dönüş yaparmısınız, işimiz biraz acilde.

  1. admin dedi ki:

   yarın mesai saatlerinde aramanızı rica edecektim, arkadaşlar şu an mesaide değiller.

 4. Erkan dedi ki:

  Pay senedi devir işlemleri için yaptığınız çalışma ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Siz olmasaydınız devir işlemini tek basıma yapamayacaktım. Çok teşekkürler pay senetleri ile ilgili her konuda sizinle çalışmaya devam edeceğiz.

  1. Hisse Senedi dedi ki:

   Erkan bey öncelikle güzel yorumunuz için teşekkürler, müşterilerimize her zaman uzmanlık alanımız olan hisse senedi konusunda bilgi birikimimizi aktararak yardımcı oluyoruz.

Whatsapp
Halit Kodan Makronet
Halit Kodan Makronet
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?