Pay Senedi Kupür Nedir?

Kupür için temel olarak pay topluluğu diyebiliriz anonim şirketlerin toplam sermayelerinin parçalanmış çeşitlendirilmiş halleridir.

Hisse Senedi Ornegi 115 01 1 RevizeKupür: Bir kupür ya da daha fazla payın bir araya gelmesi ile oluşan bir birimi ifade eder. Bu Pay topluluğu, diğer bir ifadeyle kupür 10 pay yada 10 bin pay şeklinde olabilir. Pay topluluklarının kaç farklı değerde olacağına anonim şirket yönetimi karar verir;

buna karar verirken dikkat etmesi gereken şirketin yakın gelecekte ya da ileride hisse devri yapıp yapmayacağının belirlenmesidir. Eğer böyle bir hikaye varsa kupür dağılımı ve çeşitliliği buna uygun hazırlanması gerekmektedir, bu dağılım çalışması hesaplanırken ana sermaye içinde bölünebilir olmasına dikkat edilmelidir.

Pay Senedi için Kupürler Ne Kadar Büyüklükte Olmalı?

Pay senedi bastırmak isteyen şirketler; yönetim kurulu kararı ile arzu ettikleri büyüklükte çeşitli şekillerde kupür düzenleyip hisse senetlerini bastırabilir. Örnek vermek gerekirse Ahmet Bey’in payı 150.000 – TL olsun, ilerleyen bir dönemde bu payların devri yapılmayacaksa,

tek bir pay senedi bastırabilir, fakat, ilerleyen zamanlarda pay devri olma ihtimali varsa 8 adet 10.000 TL tutarında, 12 adet 5.000 TL tutarında, 10 adet de 1.000 TL tutarında pay senedi bastırarak daha kullanışlı bir dağılım yapmış olur. Farklı kupür alternatifleri de oluşturabilir. Çeşitli kupür dağılımı kullanılarak 1 adet ya da 30 adet pay senedi basımı tercih edilebilir.

Hisse Senetlerinde Pay Miktarının Küçük Tutulmasının Avantajları Nelerdir?

Genel olarak anonim şirketlerde düzenlenmiş olan hisse senetleri gelecekteki varsayımları da göz önünde tutarak  makul ve ihtiyacı ölçüsünde pay senedi bastırmalıdır. Bu noktada bilinmesi gereken hisse senedindeki pay miktarlarının rahat kullanılabilir büyüklükte tutulmasıdır.

Elbette pay miktarı tutarlarının büyüklüğü kişinin ve şirketin tercihine bağlıdır, Fakat pay miktarlarının küçük kupürlerde de basılıyor olması, ileride yapılacak kısmi satışlarda hisse senedi iptali gerekmeden işlemin tamamlanmasına yardımcı olur.

Başarılı bir kupür dağılımı sayesinde olması gerektiğinden fazla hisse senedi düzenlenmesine gerek kalmadan, işlemi sonuçlandırmış oluruz. Eğer ileride çok küsuratlı bir hisse satışı yapılması gerekti ve mevcut basılanlar bu hisse satışına denk gelmediği durumlarda basılan senetlerin bir kısmı yönetim kurulu kararıyla iptal edilip yerine eskilerinin yerine geçmesi ne istinaden yeni bir kupür dağılımı düzenlemesiyle pay senetleri basılır.

Örnek vermek gerekirse 500.000 TL sermaye
Bu sermayeyi 3 farklı kupür şeklinde düzenleyecek olursak, tıpkı para bozdurmak gibi düşünebiliriz.

50.000 TL X 7 adet
10.000 TL X 14 adet
1.000 TL X 10 adet
Böyle bir Kupür dağılımında 31 Adet pay senedi basılacaktır.

Makronet Hisse Senedi Basım
Türkiye Geneline Hisse Senedi Basımı ve Ücretsiz Danışmanlık Hizmeti.
İletişim Bilgilerimiz.
Tel: (0212) 565 40 75 pbx
Kurumsal Hattımız: (0533) 350 00 83

https://www.hissesenedibasim.com/referanslar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir