Hisse Senedi Bastırma Prosedürü

Hisse Senedi Bastırma

Hisse senedi bastırma prosedürü, bir şirketin mevcut sermayesi ya da sermaye artırımı sonrasında şirketler hisse senedi bastırma sürecine girer.

İlk adım, şirketin yönetim kurulu tarafından hisse senedi basımı kararı alınmasıdır. sonra, hisse senedi basımında uzman bir işletme başvurmalısınız. Şirketimiz bu alanda sektör lideri olduğundan bizimle gönül rahatlığıyla çalışabilirsiniz.

Hisse Senedi Bastırma Prosedürü Hakkında Detaylı Bilgilendirme.

 1. Şirket yetkilisi öncelikle şirketin kuruluş gazetesini temin etmelidir. Eğer limited şirketten anonim şirkete geçmiş ise nevi değişikliği gazetesi gerekmektedir.
 2. Eğer kuruluştan sonra şirket sermaye artırımı yapmış ise son sermaye artırım gazetesinide temin etmesi gerekir.
 3. Anonim şirket kuruluştan sonra unvan değişikliği yapmışsa ilgili gazeteyi temin etmelidir.
 4. Hisse senedi bastırma ile ilgili yönetim kurulu kararı alması gerekiyor. Bu konuda Makronet şirket yetkilisine yardımcı olmaktadır. Yönetim kurulu kararını hissedar dağılımlarını yaparak ücretsiz oluşturmaktayız. Şirketimiz hisse senedi bastırılması konusunda alanında uzman bir işletmedir. Müşterilerine ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir. bu konuda aklınızdaki tüm soruları rahatlıkla bize sorabilirsiniz.

Pay Senedi Bastırma ile İlgili Genel Bilgiler

Hisse Senedi Bastirma Proseduru Hakkinda Detayli Bilgi

A.Ş.lerde hisse senetleri ve devir işlemleri Türk Ticaret Kanunu tarafından düzenlenmiştir. Buna göre; Hisse senetleri, hamiline ve nama yazılı olarak basılmaktadır. Sözleşmede aksine bir hüküm yoksa, hisse senetleri nama yazılı olarak basılması daha güvenli olmaktadır.

Payların bedeli tamamen ödenmemişse, hamiline yazılı hisse senetleri çıkarılamaz. Eğer çıkarılırsa hükümsüz sayılır. Bu durumda hüsnüniyet sahipleri tazminat isteme hakkına sahiptir. Çıkarılan hisse senetlerinin nevi esas sözleşmede aksine bir hüküm olmadığı sürece tadil yapılarak değiştirebilir. Pay bedeli tamamen ödenmeden nama yazılı senetler, hamiline yazılı senetlere çevrilemez.

Eğer nama yazılı hisse senetlerinin yerini tutması için ilmühaber çıkarılmışsa onunda nama yazılı olması şarttır. İlmühaberlerin devri için de nama yazılı hisse senedinin devrinde uygulanan hükümler uygulanır.

Hisse senedi basımı nasıl yapılır detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Hisse Senetlerinin Devri

 • TTK ilgili maddesine göre, Hamiline yazılı hisse senetlerinin şirket ve üçüncü şahıslara devrinin geçerli olması için tesliminin şarttır. Merkezi kayıt kuruluşu Hamiline pay kayıt sistemine (HPKS) kayıt ettirilmesi zorunludur.
 • TTK ilgili maddesine göre esas sözleşmede aksi bir hüküm yoksa nama yazılı hisse senetleri, devir edilebilir. Ciro edilmiş senedin devralana teslimi ile devir gerçekleşmiş sayılır. Şirkette geçerli olabilmesi için devrin pay defterine kaydının yapılması gerekir.
 • Hisse senedi basımı için TTK’nun ilgili maddelerinden de anlaşılacağı üzere herhangi bir süre ya da izin gerekmez. Fakat şirketlerin hamiline yazılı hisse senedi basımı zorunludur. Bilgi eksikliğinden şirketler hamiline yazılı hisse senedi bastırmadığı da görülmektedir. Cezai sonuçlarıyla karşı karşıya kalmamak için hamiline yazılı hisse senetlerinizi ivedilikle bastırmalısınız.

Hisse Senedi Bastırmanın Vergilendirme Açısından Durumu

Gelir Vergisi Kanunu’nun 81. ve Geçici 56. maddelerinde, hisse senedi konusu ve payların satışlarından elde edilecek gelir konusunda durum açıkça belirtilmiştir. Buna göre;

Hisse Senedi Bastırma Prosedürü

Anonim şirketler açısından hisse senedi basımında G.V.K.’nun Geçici 56.Maddesinin D bendinin l. bendi, “İvazsız olarak iktisap edilenler hariç olmak üzere; hisse senetlerinin iktisap tarihinden başlayarak üç ay içinde veya iktisaptan evvel elden çıkarılmasından sağlanan kazançlar. İle diğer menkul kıymetlerin (menkul kıymetler yatırım fonlarının katılma belgeleri hariç) elden çıkarılmasından doğan kazançlar. ” demektedir.

Yani, hisse senetlerinin 2 yıldan fazla süre elde tutulmasından elde edilen kazançlar vergiye tabi değildir. Buradan da anlaşılacağı üzere A.Ş. ler, hisse senedi bastırmaları durumunda vergi bakımından çok önemli bir avantaj elde ederler.

Nama – Hamiline Hisse Senedi Bastırma

İki çeşit hisse senedi türü vardır: nama yazılı ve hamiline yazılı. Bir şirketin hisse senetlerinin hangi türde olacağı, şirketin ana sözleşmesi ile belirlenir. Hisse senetleri, nama yazılı ya da hamiline yazılı olabilir, ya da her iki türden bir kısmı içerebilir.

 • Nama yazılı hisse senetleri, belirli bir gerçek veya tüzel kişi adına düzenlenir ve bu kişinin şirketteki paylarını temsil eder. Bu senetlerde, sahibinin adı, soyadı veya ticaret unvanı, yerleşim yeri ve hisse bedelinin ödenmiş miktarı yer alır.
 • Hamiline yazılı hisse senetlerinde ise bu tür bilgiler bulunmaz. Bu senetlerde sahibinin kimliği belirtilmez ve senedi elinde bulunduran kişi, senedin sahibi olarak kabul edilir. Hamiline yazılı hisse senetlerinin basımı için, pay bedellerinin tamamen ödenmiş olması şarttır ve pay bedellerinin tamamen ödenmesinden sonra şirket yönetim kurulu, üç ay içinde senetleri bastırıp pay sahiplerine dağıtmalıdır.

Ayrıca, 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren, Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun gereğince, hamiline yazılı hisse senetlerine sahip kişiler ve bu hisselerle ilgili bilgilerin, senetler pay sahiplerine dağıtılmadan önce Merkezi Kayıt Kuruluşuna bildirilmesi zorunlu hale gelmiştir.

MKK sistemine bu linkten ulaşabilirsiniz. https://www.mkk.com.tr/saklama-hizmetleri/piyasalar-ve-platformlar/hamiline-pay-kayit-sistemi

Sık Sorulan Sorular

Makronet Hisse Senedi Basım Uzmanlığı ve Ücretsiz Danışmanlık Hizmetleri
Hızlı Kurumsal Şirket Hattı: 0212 565 40 75 pbx / 0533 350 00 83
info@makronetbasim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Yorum

 1. Sermaye arttırımı sonrası basılacak pay senetleri daha önce basılanların devamı mı olmalı? Yoksa iptal edilerek, yenisimi basılmalı. Zira vergi avantaj ı için iki yıllık süre ilk basımdan başlamakta. İptal edilmesi halinde şki yıllık süre nasıl hesaplanmalı?

  1. İlhan bey merhaba, sermaye artırımlarında izleyeceğiniz yol eski basılan senetleriniz duracak, artırdığınız sermaye kadar 2. tertip olarak ek basım yapılacaktır.

 2. Merhabalar öğrenciyim ve bir tez hazırlamam gerekiyor. Bulduğum en kapsamlı ve güzel kaynak sizde yardımcı olursanız minnettar olurum. sormak isteiğm konum : bir şirket sahibiyiz ve hisse senedi çıkarcaz hangi aşamalardan geçeceğiz? aşamaları nelerdir?

  1. Hamit bey merhaba, bununla ilgili öncelikle şirketinizin kuruluş gazetisi gerekli, Son sermaye artırımı ve Hisse senedi basımı ile ilgili yönetim kurulu kararı almanız gerekir. Genel olarak bilmeniz gerekenler bunlar. Daha detaylı bilgi için şirketimizle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 3. Ana sözleşmemiz nama yazılı ,halka açık firma değiliz ve hisse senedi basımı kararı alarak vergi avantajından yararlanmak istiyoruz. Sanayi ticaret odası tesciline gerek var mıdır? Sadece karar almamız yeterli mi ayrıca pay defteri/ genel kurul müzakere defterine kayıt yapmamız gerekir mi?

  1. Neslihan hn. merhaba, nama yazılı pay senetlerinde karar tescil ettirilmez, daha detaylı bilgi için 0533 350 00 83 ararsanız sorularınızı cevaplayabiliriz.

 4. Geri bildirim: Anonim Şirketlerde Değerli Evrak Bastırılması | Makronet
 5. Geri bildirim: Hisse Senedi Bastırma | Makronet Hisse Senedi Basımı